Product Details
Nft_Profile
Nft_Profile
Nft_Profile

Balıklar neden sürü halinde dolaşır?

2193
  • Üremek için,
  • Beslenmek için,
  • Göç etmek için,
  • Savunma yapmak için

Sürü olmak zorundadır.

Üremek İçin Sürü Olmak Zorundadır

Üreme toplu olarak gerçekleşen bir olaydır. Büyük gruplar bir araya gelir. Bir grup yumurta dökerken, diğer grup yumurtaları döller. Bu dış döllenmedir. Diğer tip döllenmelerde de balıklar bir arada bir ritüeli gerçekleştirirler.

BALIKLAR NICIN SURU OLMAK ZORUNDADIRLAR

Beslenmek İçin Sürü Olmak Zorundadır

Beslenmek tek başına yapılması çok zor bir olaydır. Tek başına, avlanacak ufak balıkları bir araya toplamak çok zordur. Oldukça iri bir cüsseye ve hızlı hareket edebilmeye ihtiyaç vardır. Ufak balıklar, her tehdit karşısında bir araya gelerek ve dönerek saldırılardan kendini korumayı çok iyi başarırlar. Bu besin yumaklarını çözmek, sürü olmakla mümkündür. Sürüdeki birey sayısı arttıkça, av başarısı da artar. Avcı sürü, her av balığı için değişik beslenme taktikleri geliştirebilir ve uygulayabilir. Bazı balıklar derinden gelerek yem balıklarına vurarak suyun yüzüne sıçrar ve suya düşerken tekrar vurur. Bu iki saldırı esnasında pek çok balık sersemler. Diğer sürü elemanları sersemleyen yem balıklarını toplar. Bu şekilde vuranlar, toplayanlar şeklinde av yapabilirler. Buna benzer pek çok yöntem, değişik yem balıkları için uygulanır.

TRANCA

BALIKLAR NICIN SURU OLMAK ZORUNDADIRLAR

Göç Etmek İçin Sürü Olmak Zorundadır

Balıklar göç ederken bir arada olmak zorundadırlar. Göç birçok sebeple yapılabilmektedir. En önemli sebep iklim değişimleridir. Suyun ısısı değiştiğinde kendi yaşam ısısına uygun alana doğru hareketlenmek zorundadır. Bir diğer önemli etken beslenmek ve üreme faaliyetidir. Ayrıca balıklar bir merada aşırı rahatsız edilirlerse önce mera değiştirirler, rahatsızlık devam ederse, rahat edecekleri yere kadar göç ederler. Ayrıca deniz kirliliği de çok önemli göç sebeplerindendir. Bütün bu sayılan faaliyetler sürü halinde yapılır.

DENIZ SUYUNUN OZELLIKLERI VE BIYOLOJIK ONEMI

Savunma Yapabilmek İçin Sürü Olmak Zorundadır

Saldırıya uğrayan balıklar hemen bir araya toplanarak, beraber hareket ettiklerinde daha az zayiat ile sürüyü kurtarma şansları olur. Sürü dönerek avcının belli bir noktaya odaklanmasını ve o noktaya etkili bir saldırı yapmasını engellemiş olur. Diğer türlü avlanan sürüler karşısında hiç şansları olmaz. Sürüden ayrılanı büyük balıklar kolayca kapar.

Benzer Denizler Alemi Bilgisi