Product Details
Nft_Profile
Nft_Profile
Nft_Profile

Dünyanın en küçük denizatı hangisidir?

3404

Biyologlar denizatı türünün en küçük üyesini keşfetti. Endonezya'daki mercan kayalıklarında bulunan turuncu renkli deniz canlısının boyu sadece 16 mm. Tırnaktan bile daha küçük canlıya, fotoğrafını çeken Denise Tackett'ın ismi eklenerek "Hippocampus denise" adı verildi. Pasifik Okyanusu'nda 13 ile 90 metre arası derinliklerde yaşayan minik denizatı British Columbia Üniversitesi bilim adamları tarafından keşfedildi.

Küçüklüğü nedeniyle başka türlerin yavrularıyla karıştırılabilen denizatı, bir sualtı fotoğrafçısının üniversiteye gönderdiği fotoğraflarda tespit edildi. Bilim adamları diğer türlerle karşılaştırıldığında bu minik canlıların daha aktif yaratıklar olduğunu ifade etti.

Denizatları, erkeğin hamile kalabildiği tek canlı organizma olarak biliniyor. Erkek denizatları ayrıca kuluçkaya yatıyor, bazı türlerde de bir kese içindeki yumurtaları taşıyor. Bitkisel ilaçların yapımında kullanılan denizatları, boyutlarının küçüklüğü ve kamuflaj özellikleriyle meraklı gözlerden kolayca saklanabiliyor.

Benzer Denizler Alemi Bilgisi